restauracjamonarchia.pl- inny wymiar gastronomii

Jak smakuje nasza narodowa kuchnia czyli krótki przegląd tego, co przeważnie się jada na obiad.

Pomysłów na zdrowy, pożywny obiad będzie zapewne tak dużo, ilu jest samych kucharzy. Chyba każdy z nic ma pomysł na wyjątkowe, niepowtarzalne danie, którym może zachwycić swoich gości. W naszej kulturze obiady najczęściej składają się z dwóch dań, czyli dania głównego oraz zupy.


Krem z dyni
Napisał: mbba.pl
Na podstawie: mbba.pl
Polska kuchnia proponuje bardzo dużą ilość zup, można wręcz powiedzieć, że stanowią one nasze narodowe dziedzictwo. Przepisy na zupy to te, gdzie wykorzystać można w zasadzie wszystkie całoroczne i sezonowe warzywa, często będą się w nich pojawiać różnego rodzaju dodatki mięsne, ryż (Ryż włoski ) lub makaron. Do takich najbardziej polskich, można powiedzieć klasycznych w każdym calu, zalicza się zupa fasolowa. Podstawą do jej przyrządzenia będzie fasola, warzywo często niedoceniane przez wiele osób. A przecież fasola zalicza się do bardzo zdrowych warzyw, jakie u nas występują, jest doskonałym źródłem wartościowego białka, witamin i składników mineralnych. Fasolową zupę można ugotować na wiele różnych sposobów, w zależności od kucharza i użytych przez niego przypraw będzie się bardzo różniła smakiem i wyglądem.

Więcej przepisów poznasz na:

Jeśli będzie chodzić o danie główne, to w naszej kuchni panują różnego rodzaju mięsa. Kucharze niezwykle często sięgają po różne postacie drobiu, tu najczęściej stosowany jest klasyczny kurczak, ale rosnącą popularnością cieszą się indyki i kaczki. Bardzo popularna jest także wołowina, jest ona wprawdzie sporo droższa, lecz daje potrawom z niej przygotowanym niepowtarzalny smak. No i nie można zapomnieć o tradycyjnych świnkach, to przecież w końcu kotlet schabowy z kapustą w pewnym sensie stał się symbolem naszej narodowej kuchni.


Zupa dyniowa
Napisał: Restauracja Pieprz i Wanilia
Na podstawie: Restauracja Pieprz i Wanilia
Lecz z wieprzowiny można zrobić mnóstwo innych, wspaniałych potraw, ten kto chociaż raz miał okazję spróbować karczek marynowany w piwie z pewnością będzie wiedział, o czym tu jest mowa. Jeżeli chodzi o sposoby przyrządzania, to w naszej kuchni wykorzystuje się praktycznie wszystkie. Pieczenie, duszenie i smażenie pozwala na uzyskanie różnych smaków, jeśli do tego dobry kucharz będzie umiał wszystko przyrządzić i wybierze smaczne dodatki, to z pewnością wrażenia smakowe będą niezapomniane.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2023-02-02 04:12:11
Tagi: danie, dania, dodatki, obiad