restauracjamonarchia.pl- inny wymiar gastronomii

Szampan nie tylko na Sylwestra, czyli parę słów o winie

Od jakiegoś czasu możemy w naszej ojczyźnie spostrzec olbrzymie zainteresowanie tematyką winiarską. Wiele osób decyduje się na kupno porządnego wina do kolacji, w miejsce ukochanego piwa lub pozostałych, tak popularnych w naszym kraju, napojów wyskokowych.
Razem z naszym przyłączeniem się do Unii Europejskiej, naszą ojczyznę zalała fala tanich, ale bardzo dobrych pod względem jakości, win z całej Europy. Dlatego teraz nie trzeba stać się ekscentrycznym koneserem, by umilić sobie szczególny obiad lampką wybornego wina.

stojak na wino
Napisał: Rosendahl
Na podstawie: Rosendahl
Pomimo takiego boomu na ten trunek oraz co raz lepszej branżowej literatury na ten temat, ciągle jeszcze w naszym kraju panuje nieprawidłowe nazewnictwo. Z pewnością każdy z nas wita Nowy Rok butelką szampana. Otóż to! W rzeczywistości niewiele osób wie, że szampan to wino musujące, które jest wyprodukowane w Szampanii, jednym z regionów Francji, nie tak daleko od Paryża. Wszelkie inne trunki, robione wedle podobnej receptury nie mają prawa do tej nazwy. W Polsce czcimy legendarne „igristoje”, głównie ze względu na śmiesznie niską cenę. Ale czy nie warto odstąpić od tej niezbyt wyszukanej tradycji i spróbować następnym razem czegoś bardziej wyrafinowanego? Zwłaszcza, że teraz porządne wina musujące odnajdziemy też w naszych ulubionych marketach w niezwykle atrakcyjnych cenach oraz online.Należy też skończyć z tym złym nawykiem, że takie wina pijemy tylko z okazji Sylwestra. Otóż, w państwach, w których kultura picia wina stoi na wyższym poziomie, dobre wino (zobacz: wino) prosecco jako aperitif nikogo nie dziwi. Wszelkie wina musujące, ze względu na swoją lekkość oraz przyjemny owocowy bukiet idealnie nadają się do letnich przyjęć.

Musujące bąbelki w takich winach biorą się z klasycznej fermentacji. Z tym, że słynne włoskie prosecco przechodzi ją nie w butelce, jak to się dzieje w przypadku szampana lub pozostałych rodzajów wina musującego, lecz w dużych zbiornikach. Jest to metoda dużo tańsza, stąd też doskonałe wino prosecco kosztuje dużo mniej od „szampańskich”. Warto mieć to na uwadze, kiedy następnym razem będziemy kupować wino na przyjęcie w ogrodzie.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2022-03-07 09:45:02
Tagi: polska, Europa, wino, wino musujące, alkohol, czas, literatura, świat, zakup, rok, online, butelka, market